Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Endoskopik Sinüs Cerrahisi; Sinüsler alnımızda, göz altı yanak bölgesinde, burun kökünde ve ense bölgesinde yerleşimi olan, içi hava dolu boşuklardır. Sinüslerin, kafatası ağırlığını azaltmak, beyine darbelere karşı korumak, salgıları ile burunun nemlenmesine katkı sağlamak gibi görevleri bulunmaktadır. Aynı zamanda sesimizin rezonansında da rol oynamaktadır.

Sinüslerin iltihaplanmasına “sinüzit” denmektedir. Kısa süreli enfeksiyonlar “akut”, sık tekrarlayanlara “rekürren” ve 3 aydan uzun süreli enfeksiyonlara ise “kronik sinüzit” denmektedir. Baş ağrısı, geniz akıntısı, başta eğilip kalkma ile yoğun basınç hissi ve burun tıkanıklığı en belirgin şikayetlerdir.

İlaç tedavisine dirençli kronik vakalarda, cerrahi tedavi de kullanılabilmektedir. Hastanın öyküsü, endoskopik burun muayenesi, ve sinüslerin tomografik incelenmesi sonrasında cerrahiye karar verilmektedir.

Son yıllarda, FESS kısaltması ile söylenen “fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi”, yani endoskop yardımı ile fizyolojik mukozal yapılara saygılı, sadece kronik sinüzit zeminini ortadan kaldırmayı amaçlayan cerrahi ön plandadır. Operasyon genellikle genel anestezi altında yapılmakta ve 1-2 saat sürmektedir. 1-2 gün durabilen tamponların alımı sonrasında, hasta ayaktan takibe alınmaktadır. Ortalama 7 gün içerisinde kişi işine dönebilmektedir. Hastanın uzun dönem takibi, özellikle allerjik ve astımlı hastalarda nüks riski açısından çok önemlidir.