Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği, burun bölgesindeki değişikliklerle kusursuz bir yüz çizgisi oluşturmak için kullanılır. Burun yüzdeki en belirgin organdır ve burun ameliyatı yüz ifadesini tamamen değiştirir. Hem optik hem de fonksiyonel açıdan büyük önem taşıyan burun estetiği ameliyatı sonrasında hastalar büyük bir memnuniyetle yeni bir yüz görüntüsüne sahip olabilmektedirler. Hastaların burun estetiği için merkezimize başvurmaları, detaylı ve doğru bilgi almaları yeterlidir.

Hastalık diye bir şey yoktur, hasta vardır ve bu kural estetik burun ameliyatlarında da geçerlidir. Ameliyat öncesi dönemde hastanın beklentileri tam olarak anlaşılmalıdır. Bazen ikinci bir görüşme hasta-cerrah ilişkisinin sağlığı açısından daha faydalı olabilir.

Cerrah hastanın ameliyattan beklentilerini anladıktan sonra, bu beklentilerin uygulanabilirliği tartışılmalıdır. Yüksek veya karşılanmamış beklentilerle ameliyata girmek hem hasta hem de cerrah için stresli olabilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Rinoplasti hem estetik hem de fonksiyonel ihtiyaçların karşılanması için yapılabilir. Ameliyat sırasında burnunuz yüzünüze en uygun şekle getirilirken, aynı zamanda nefes alma fonksiyonunu olumsuz etkileyen durumlar ortadan kaldırılır. Alanında uzman plastik cerrahlar her türlü estetik ihtiyacınıza cevap verir ve netice de doğal gönen sorunsuz işlevlere sahip güzel bir buruna sahip olmanız sağlanır.

Burun estetiği, günümüzde farklı operasyonlar şekilde gerçekleştirmektedir. Bu ameliyatların temel amacı kişinin yüzüne uygun ve uyumlu bir burun yapısını sağlamaktır.

Herhangi bir estetik burun ameliyatından önce, operasyon yapılacak kişinin isteklerini dile getirmesi ve yapılacak burun hakkında doktoruyla ortaklaşa karar alması gerekmektedir. Solunum fonksiyonunun düzgünlüğünü ve yapılacak işlemin mükemmelliğini sağlamak için kontroller yapılmalıdır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatları genel veya lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Burnun sadece uç kısmını kapsayan küçük operasyonlar lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Kemik yapılarının değiştirmesini içeren daha büyük cerrahi işlemlerde ise genel anestezi gerekli olmaktadır. Bilinmelidir ki tercih edilen operasyona göre değişebilmekle beraber estetik operasyonlar çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır.

Estetik burun ameliyatlarında günümüzde kullanılan tamponlar en son teknolojidir. İçindeki delikler sayesinde burnunuzda tampon olsa bile rahat nefes alabilirsiniz ve aynı zamanda silikon tampon vücudunuzun şekline uyum sağladığı için tamponu çıkarmak çok daha acısızdır. Burun içine yerleştirilen tamponlar bir hafta boyunca kalır.

İlk haftanın sonunda bandajlarınız, yara bantlarınız ve tamponlarınız çıkarılacaktır. Buruna daha küçük bir bandaj takılır. Bu bandaj, burundaki şişliği hızla gidermenizi sağlar. İkinci haftada bu küçük bandajlar da çıkarılır ve masajlar başlar. Üç masaj tekniği vardır. Bu masajlar da burundaki şişliklerin hızla kaybolması için yapılır.  Doktorumuz tarafından önerilen bu masajlar hastalarımız tarafından altı ay boyunca günde birkaç kez kullanılmaktadır. İkinci haftanın kontrollerinden sonra birinci, üçüncü, altıncı ve birinci yılın kontrolleri yapılır. Burnun tamamen yeni şeklini alması, iç ve dış kısımdaki şişliklerin tamamen kaybolması 1 yılı bulabilir. 1. yılınız, burnunuzun artık stabil olduğu noktaya geldiğiniz tarihtir.

Kimlere Uygulanır?

Estetik burun operasyonları, gerekli sağlık gereksinimlerinin karşılandığı herkese yapılabilir. Operasyonlar temel olarak burnunun genel görünümünden memnun olmayan kişilerce tercih edilmektedir. İnsanların yüzüne uymayan uzun veya büyük, çarpık, eğri, asimetrik bir burun veya burun delikleri ile ilgili herhangi bir problemi olanlara yapılabilmektedir.

Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Kişinin problemine bağlı olarak plastik cerrahlar en uygun operasyon çeşidini önererek çok daha sağlıklı ve görsel açıdan daha güzel bir buruna sahip olmanızı sağlar. Daha önce de belirtildiği gibi, ameliyatı engelleyecek herhangi bir durumu olmayan herkese estetik burun ameliyatı yapılabilir.

Burun Estetiği ile Çözülebilecek Sorunlar Nelerdir?

Estetik operasyonlar genellikle görsel amaçlara hizmet etse de, burun estetikleri için durum her zaman böyle değildir. Çünkü burun estetik yönü olan bir organ olduğu kadar nefes alma gibi yaşamsal bir fonksiyonu da üstlenmektedir.

Burnunuzun görünümünden memnun değilseniz estetik ameliyat olabilirsiniz. Rinoplasti yani burun estetiği, estetik açıdan herhangi bir rahatsızlık yaşanmadan hava yolunu açmak için de yapılabilir.

Estetik Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Herhangi bir hastalığınız veya rahatsızlığınız varsa, herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya herhangi bir alerjiniz varsa doktorunuza bildirmeniz oldukça önemlidir. Kan akışınızı etkileyen ilaç veya ürünler en az bir hafta öncesinden kesilmelidir.

Operasyon gerçekleştirmeden en az iki hafta önce alkol bir hafta önce ise sigara bırakılmalıdır. Mensturasyon döneminde doktorunuz uygun gördüğü taktirde estetik operasyon gerçekleştirilebilir. Ameliyat günü hastaneye aç olarak gelmeniz gerekir (genellikle 6-8 saat). Operasyondan önceki akşam duş alınmasına dair herhangi bir kısıtlama yoktur.

Metal takılar ve ojeler çıkartılmalıdır. Erkek hastalarda sakal tıraşı veya başka herhangi bir prosedür gerekmez. Doktorunuz işlemden önce yerine getirilmesi gereken hususları detaylı olarak açıklayacaktır.

Estetik Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Rinoplasti sonrası iyileşme sürecinin sorunsuz ve hızlı olması için dikkat edilmesi gereken temel unsurlar vardır. Genel itibari ile ameliyat sonrasında yaşanacak süreçte uyulması gereken kurallar aşağıdaki gibidir: Ameliyat sonrası ikinci günden sonra burun bölgesine su değdirmeden duş almak mümkündür.

Hafif egzersizler veya zorlayıcı tarzda olmayan koşular için iki hafta beklemek yeterlidir. Ancak fiziksel aktivite gerektiren sporlar burun kanamalarına neden olabileceğinden ilk aydan sonra yapılması tavsiye edilmektedir.

Ameliyat sonrası oluşabilecek şişliğin engellenmesi için sıcak su veya buhara maruz kalınan sauna, güneşlenme, havuz gibi aktivitelere en az bir ay ara verilmelidir. Özellikle dalış spor gibi buruna ciddi anlamda zarar verebilecek aktivitelerden kaçınmak son derece önemlidir. Burun estetiği ameliyatı özellikle yaz aylarında gerçekleştirilirse, güneş marufiyetini engellemek için en az iki ay süreyle korunmak önemlidir.

Dışarı çıkıldığı zamanlar ise 50 faktörlü güneş kremi sürülmesi önerilmektedir. Estetik burun ameliyatlarından sonra geniz bölgesine etki edebilecek operasyonel akıntılar ağız hijyenini olumsuz etkileyeceği için ilk günden itibaren gargara solüsyonları kullanmak faydalıdır.

Ameliyat sonrası diş fırçalama işlemine ikinci günden sonra kılları yumuşak bir diş fırçası tercih edilerek başlanabilir. Ameliyat sonrası doktorunuz tarafından önerilen burun spreyi, oksijenli su ve antibiyotik krem ile pansumanlarınızı doğru yaptığınız taktirde burundaki kabuklanma en az düzeyde olacaktır ve nefes almanız aynı oranda iyileşecektir.

Ameliyat sonrası ilk 48 saat gece yatarken iki yastıkla başı biraz yukarda tutmak faydalıdır. Estetik burun ameliyat sonrası ilk iki gün gözlere buz paketi uygulaması şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır.

Bol sıvı tüketmek ve iki hafta süreyle ağır yükleri kaldırmamak tavsiye edilir. Burun estetiği sonrası yapılan masaj yüzdeki lenf damarlarını harekete geçirir. Şişliği azaltır ve buna bağlı olarak iyileşmeyi hızlandırır.

En etkili masaj süreci operasyondan sonraki ilk altı aydır. İlk üç hafta her gün 20 dakika yumuşak bir şekilde, bundan sonraki süreçte daha kuvvetli bir şekilde masaj yapmak burnun yeniden şekillenmesine ve düzgün şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Ameliyattan sonraki üçüncü gün kontak lens takılması mümkün olmaktadır. Estetik operasyon sonrası ikinci aydan itibaren gözlük kullanımına başlanabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan gözlüğün çerçevesinin hafif olmasıdır. Gözlük takması gereken hastalar için ameliyat sonrasında ilk iki ay içerisinde kullanılan lastikli özel gözlükler bulunmaktadır.

Burun Estetik Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Estetik burun ameliyatları farklı yöntemler kullanılarak gerçekleştirebilmektedir. Uygulanış itibari ile açık veya kapalı ameliyatlar şeklinde iki temel teknik kullanılmaktadır. Hangi yöntemin uygulanacağına karar vermek, hastanın ihtiyaç ve beklentileri göz önünde bulundurularak belirlenir. Doktorlar genel olarak burun estetiğinde en nazik yöntemleri tercih etmektedir.

Uygulanan yöntemlerden ilki kapalı burun ameliyatıdır. Operasyonda burun delikleri arasındaki bağlantı duvarına kesi işlemi uygulanmaz ve gerekli tüm kesiler burun içerisinde yapılarak çevre dokular olabildiğince konur.

Açık burun ameliyatlarında ise belirttiğimiz bağlantı noktasına kesi yapılarak genel burun çatısı kaldırılarak açık işlem uygulanır. Operasyonun bitiminde tüm yapılar tekrar kapatılarak dikişlerle birbirine bağlanır.

Burun Estetiği Ne Kadar Sürer?

Açık teknik kullanılarak yapılan orta ölçekli müdahalelerle estetik rinoplasti yaklaşık 2,5-3 saat, kapalı teknik kullanılarak yapılan burun düzeltmeleri ise yaklaşık 3-3,5 saat sürmektedir. 

Burun Estetiği ile Birlikte Burun İçi Tamponlar Yerleştirilebilir Mi?

Burun ameliyatlarında en çok merak edilen konulardan biri tampon kullanımıdır. Aslında, günümüzde nadiren düzenli tampon kullanılmaktadır. Silikon çubuklar yumuşak ve esnektir ve burundan çıkarılması kolay ve ağrısızdır. Belli bir süre sonra hastalar muayeneye çağrıldığında burun içine yerleştirilen silikon tamponlar çıkarılmaktadır. Çıkarma süresinin genellikle operasyondan 3-4 gün sonra olduğu söylenebilir.

Burun Estetik Hastası Ne Zaman Taburcu Olur?

Sabahın erken saatlerinde yapılan burun estetiği veya burun içi işlemler ve küçük ameliyatlardan sonra gerekli kontroller yapıldıktan sonra aynı gün evinize gönderilebilirsiniz. Ayrıca bir gecelik hastanede kalma, kanama kontrolü açısından avantaj sağlayarak daha rahat bir ameliyat sonrası dönem geçirmenize yardımcı olacaktır.

Göz önünde olmanız daha etkili tedavi ve hemşireler tarafından yakın takip gibi faydalar sağlar. Ameliyattan sonraki gün tüm hastalar taburcu kontrolü için ziyaret edilir. Bu süreçte sizlerin kontrolüne ek olarak sizi giydirip evde nasıl bakılacağınızı detaylı bir şekilde anlatacağız. Ayrıca evde kullanmak üzere size ilaç yazılacak ve gerekirse rapor düzenlenecektir.

Hastanın Estetik Sonrası Şiddetli Ağrıları Olur mu? Morarma veya Şişlik Var Mı?

Estetik cerrahi sonrası hastaların ciddi bir ağrı yaşadığı söylenemez. Ya da diğer bir ifadeyle hastaların belirttiği büyük bir acı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Burun Estetiğinin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Kadınlarda burun kıkırdak ve kemik yapı gelişiminin daha hızlı tamamlanması nedeniyle yaş sınırı 17, erkekler içinse 18’dir. Bu yaştan sonra hem erkek hem de kadınlarda güvenli şekilde plastik cerrahi işlemi yapılabilir. Unutulmamalıdır ki burundan nefes almada sorun yaratan bir sağlık sorunu varsa daha erken yaşta da operasyonun yapılması mümkündür. Kliniğimizde bu detaylar dahilinde burun estetiği yapmaktayız.

Estetikle Birlikte Hangi Ameliyatlar Yapılabilir?

Plastik cerrahi operasyonu sırasında sağlığınızı olumsuz etkileyen diğer sorunları gidermek için ek prosedürler uygulanabilir, örneğin: Burun tıkanıklığının en sık nedenlerinden biri olan burun ortasındaki kemik kıkırdak eğriliği (septum deviasyonu) ve konka sorunları, hava yollarının tıkanmasına neden olur.  Büyüme, burundaki estetik operasyonlarla düzeltilir.

Ayrıca kronik sinüzit veya sinüslerde uzun süredir devam eden alerjilere bağlı olarak gelişen sinüzit, nazal ve sinüs polipleri için Endovision adı verilen lens kamera sistemleri ile endoskopik sinüs cerrahisi (ESC) yapılmaktadır.

Burun estetiğinin yanı sıra, meme estetiği ve karın estetiği gibi işlemlere de ihtiyaç duyan hastalarımız için diğer plastik cerrahi uzmanımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz kombine ameliyatlarla hastalarımızın ihtiyacı olan tüm estetik işlemleri tek ameliyatta gerçekleştirebiliyoruz.

Burun Estetik Ameliyatları İçin En Uygun Mevsim Hangisidir?

Aslında burun ameliyatının belirli bir mevsimi yoktur ama hava sıcaklığı yükselince burunda oluşan terleme burun alçısının zayıflamasına neden olur ve kanamayı durdurmada olumsuz etki yapar. Burun bandında kullanılan malzemeler günümüzün gelişen teknolojisi ile nefes alabilirliği artırarak bu sorunu önlese de, yazın burun ameliyatı olmayı planlıyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. 

Güneşten uzak durmaya çalışın ve burnunuzu güneş kremi ve geniş bir şapka ile koruyun. Burnunuzun doğru şekli alması yaklaşık 6 ay alacağından, burnunuzun şekline zarar vermemek için güneş gözlüğü takmaktan kaçının. Bir süre bu şekilde gözlük takmamaya özen göstermelisiniz.

Burun Estetiği Fiyatları 2022

Burun estetiği yaptırmayı düşünenler genel olarak fiyat konusunda bilgi almak isterler. Her şeyden önce, operasyonun karmaşıklık derecesi fiyatlandırmada aktif bir rol oynar. Yani yapı olarak sorunlu veya karmaşık bir burnunuz varsa buna göre fiyat değişebilir.

Rinoplasti dediğimizde genellikle kemik küçültme kastediyoruz. Bu nedenle İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa gibi metropollerde çok farklı fiyatlarda burun estetiği yapan hastaneler bulunmaktadır.

Ayrıca hastane veya doktorun kullandığı malzemeler de burun estetiği fiyatlarını etkiler. Hem kaliteli bakım hem de uygun fiyatlı ameliyat istiyorsanız kliniğimizi tercih edebilirsiniz. Sizlere memnun kalacağınız bir operasyon vaad ediyoruz.

Pek çok ameliyat masrafı devlet tarafından karşılansa da, zorunlu ameliyat olmadığı için bu durum rinoplasti için geçerli değildir. Yine de bazı durumlarda devlet burun estetiğinin bir kısmını karşılayabilir. Ayrıca SGK desteği olup olmadığını da öğrenmeniz gerekiyor.

Rinoplasti ameliyatınız burun dokularındaki bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa SGK ameliyatın bir kısmını veya tamamını karşılayabilir. Bu durum burun estetiği öncesi yapılan muayenede netlik kazanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Estetik yaptırmayı düşünen kişilerin aklına takılan soruların cevapları için yazımızı okuyabilirsiniz.

Burun Estetik için Yaş Sınırı Var Mıdır?

Estetik operasyonlarda yaş sınırı genellikle 18-65 yaş aralığıdır. Rinoplasti işlemi için de bu yaş aralığı baz alınır. Ancak hayati risklerin bulunması ve kaza gibi beklenmeyen durumların gelişmesi nedeni ile operasyona hekimler karar vererek işlemi yapabilirler.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Dolgu malzemesi kullanılarak uygulanan ameliyatsız işleme denir. Geçici bir işlemdir. Kalıcılık süresi ortalama 18 aydır.

Burun Estetik İçin Doktor Nasıl Seçilmelidir?

Doktorun bu alandaki başarısı, daha önce yaptığı işlemlerin sonuçları ve operasyon sonrası hastalarda komplikasyon gelişme oranları dikkate alınmalıdır.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun ucunda bulunan düşüklük, kıkırdağın büyümesi ve normalden fazla kalkık olması gibi sorunların düzeltilmesi için uygulanan işleme burun ucu estetiği denir. Sadece kıkırdak yapıya müdahale edilir.

Burun Estetik Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Hastanede Kalmak Gerekir Mİ?

Ameliyat süresi ortalama 2-4 saat arasında değişiklik gösterir. Bu süre doktorun tecrübesi, kullanılan operasyon tekniği ve burundaki deformasyonlara göre değişebilir. Burun estetik operasyonunda ilk 24 saat hastane yatışı önerilir. Ancak burun ucu estetiği olan kişiler aynı gün taburcu edilebilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu? İyileşme Sürecinde Hastalar Neler Yaşar?

Son yıllarda kullanılan teknikler ve ağrı kesici ilaçlar sayesinde cerrahi operasyon sonrası ağrı oluşumu minimum seviyeye indirilmiştir. Burun estetik sonrasında ağrı oluşumu minimum düzeydedir. Doktorun reçete ettiği ağrı kesicileri kullanarak iyileşme süresini konforlu bir şekilde geçirebilirsiniz.

Burun Ameliyatında Tampon Kullanmak Gerekli Midir?

Kemiğe müdahale edilen operasyonlar sonrasında kanama kontrolünü sağlamak ve şişmeleri önlemek için tampon kullanmak zorunludur. Sadece kıkırdağa müdahale edildiği durumlarda tampon kullanımı gerekli değildir.

Burun Ameliyatı Sonrası Hastalar Normal Yaşamlarına Ne Kadar Sürede Dönerler?

Hastaların operasyon sonrasında normal yaşama dönmeleri için 1 hafta yeterlidir. Bu sürenin sonunda tamponları ve burun üzerine yerleştirilen bandajları çıkartılır. İşe dönmek için 15 günlük bir süre tavsiye edilir. Ağır iş hayatı olmayan ve masa başında çalışan kişiler doktordan izin alarak daha erken sürede işe başlayabilirler.

Estetik Burun Ameliyatı Neden Zordur?

Kemiğe müdahale edildiği durumlarda ameliyat süresi uzun sürer. Operasyonun uzun sürmesi dokulara fazla müdahale edilmesine neden olur. Bu durumda ağrı ve ödem oluşma ihtimali artar. İşlem süresi ne kadar azalırsa zorluk derecesi o kadar azalır.

Çok Kötü Ameliyatlar Görüyorum, Ben de Mi Öyle Olacağım?

İnsanların burun şekli ve var olan deformasyonları birbirinden farklıdır. Bu nedenle her burun estetik her hasta için özel olarak planlanır ve sonuçları farklı olur. Sizlerde gördüğünüz hastaları kendiniz ile kıyaslamadan işlem için doktora danışmalısınız.

Ameliyattan Sonra Nasıl Bir Burnum Olacağını Nasıl Görebilirim?

Doğal ve estetik görüntünün elde edilmesi için yüz hatları ile orantılı bir burun şekli oluşturulur. Ameliyat sonrasında orantılı, düzgün ve fonksiyonu tam bir burun şekli görebilirsiniz.

Komplikasyonlar ve Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?

Kanam, enfeksiyon ve burun şeklinde çökme komplikasyonları sık karşılaşılan durumlardır. Ancak hekimin tecrübesi ve kullanılan tekniğe göre komplikasyon riski minimum seviyeye indirilir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Sizi Neler Bekliyor?

Ameliyat öncesi hazırlık ile ameliyat sonrası memnun kalacağınız bir süreç sizi bekliyor. Tüm işlemler aşağıdaki gibidir.

Bu Ameliyatı Bir Plastik Cerrah Mı Yoksa Bir Kulak Burun Boğaz(KBB) Uzmanı Mı Yapmalı?

Kulak burun boğaz uzmanları ve plastik cerrahlar tarafından rinoplasti işlemi gerçekleştirilir. KBB uzmanları burun anatomisini çok iyi bildikleri için başarılı operasyonlar ortaya koyar ve işlem komplikasyonu gelişme oranı düşüktür.

Plastik cerrahi uzmanları kendi alanlarını belirler ve sadece bu alan üzerine çalışmalar yapar. Kimi uzman meme cerrahisi tercih ederken kimi uzman sadece burun operasyonlarını yapar. Burun üzerine ihtisasını yapan plastik cerrahlar tarafından yapılan işlemler de oldukça başarılıdır.

Kemikleri Kırıyor Musunuz?

Burun kemeri burun kemiğinin eğrilmesi durumlarında düzeltilir. İşlem sırasında burun kemiğinin kırılması söz konusu değildir. Burun estetik ile kemik törpüleme işlemi yapılır. Bu sayede kemikte oluşan eğrilikler ve fazla kemik parçaları düzeltilir ve burna yeni şekli verilir.

Kıkırdakta oluşan deformasyonlar için kemiğe herhangi bir müdahalede bulunulmaz. İşlem öncesi cerrah tarafından yapılan fiziki muayenede doktorunuza danışarak işlem hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu Ameliyat Lokal Anestezi İle Yapılabilir Mi?

Lokal anestezi ile uygulanan işlemler vardır. Burun ucu estetiği için tercih edilebilir. Ancak kemikte meydana gelen sorunlar için operasyon yapılacak ise genel anestezi şarttır. Basit deformasyonlar için lokal uygulama yapılır.

Tampon Koymak Şart Mı?

Ameliyat bölgesinde işlem sonrası kan birikmesi ve burnun şişerek yeni şeklinin bozulması nedeni ile tampon koymak gerekir. Burun estetik özelinde teknolojinin gelişmesi ve farklı tekniklerin kullanılması sayesinde tampon koyulmasına gerek kalmaz.

Tamponlar Çıkarken Çok Mu Acıyacak?

Önceki yıllarda kullanılan burun tamponları büyük ve sert bir yapıya sahiptir. Günümüzde burun şekli ile uyumlu, ortası delik ve silikon malzemeden oluşur. Yapısı sayesinde burun içine yapışma gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu sayede tampon alınırken oluşan ağrı düzeyi minimum seviyededir.

Rinoplastide Amaç Burnu Küçültmek ve Kemik Almak Mıdır?

Rinopolasti işleminin iki temel amacı vardır.  Birinci amaç burun deformasyonlarının giderilmesi ve insanlara hayallerinde ki burun şeklini vermektir. İkinci amacı ise burun fonksiyonunun düzenlenmesidir. Etkili ve yeterli oksijen alımı genel vücut sağlığını düzenler. Burun estetiği işlemi yapılırken genel uygulama burun küçültülmesi ve fazla kemikleşen yapıların alınması esasına dayanır.