Burun Estetiği

Burun Estetiği( Rinoplasti) Nedir?

Burun kemiği ve kıkırdaklarına cerrahi müdahale ederek burada bulunan deformasyonların düzeltilmesi işlemine burun estetiği yani rinoplasti denir. Dünya genelinde yapılan estetik operasyonların arasında ilk sırada yer alır. Kadın ve erkeklerin ortak olarak ilk tercih ettiği bir uygulamadır. Tecrübeli hekimler tarafından uygulandığı sürece kalıcı ve memnun edici bir işlemdir.

Burun Estetiği Ameliyatı Rinoplast Nasıl Yapılır?

Rinoplasti genel anestezi ile ameliyathane ortamında uygulanır. İki farklı operasyon yöntemi vardır. Hastanın burnundaki sorunlara göre doktor tarafından ameliyat yöntemi seçilir. Deformasyonu fazla olan hastalarda açık ameliyat tekniği tercih edilir. Doktorun görüş alanı fazla olduğu için ameliyat başarısı daha fazladır. Burun estetiği özelinde açık ameliyatta burun sorunlarına direkt olarak müdahale imkanı olduğu için işlemlerin düzeltilmesi de başarılıdır.

Burun Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Operasyon 18 yaşını dolduran ve kemik gelişimi tamamlayan herkese yapılabilir. Bunun dışında, burun şeklini beğenmeyen, kemer yapısı olan, burun delikleri normalden büyük olan ve yüz hatlarına göre burun boyutu büyük olan kişiler rinoplasti yaptırabilirler. Dış görünüşün en önemli faktörlerinden biri yüz bölgesidir. Burun yapısı yüz estetiğinin oluşmasında önemli bir yer tutar. Bu nedenle burundaki deformasyonlar psikolojik olarak insanları olumsuz etkiler.

Burun Yapısı Nedir?

Burun yapısı, kök, uç ve yüzey olmak üzere üç bölümden oluşur. Burun ucu deliklerin birleştiği kıkırdak noktasıdır. Kıkırdak yapı zaman içerisinde genişleyerek büyür. Yüzey kısmı burnun üst tarafıdır. Düz  ya da eğri olabilen kemer dediğimiz noktadır. İnsan genellikle bu alandaki deformasyonlardan rahatsız olurlar. Burun estetiği denildiği zaman akla ilk gelen kemerin törpülenmesidir. Yüz ile bağlantılı olan kısmı burun köküdür.

Burun Estetiği Maliyeti Nedir?

Estetik operasyonlar medikal nedenler ile gerçekleştirilmediği ve hayati problemler olmadığı için SGK tarafından karşılanmaz. Bu tür operasyonların bütün maliyeti hasta tarafından karşılanır. Burun fonksiyonunda rahatsızlık olan kişiler solunum fonksiyonunu düzeltmek için operasyon geçiriyorsa bu ameliyat karşılanır. Ancak burnun şekline herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Maliyetler belirlenirken işlemi yapan kurumun ameliyat ücretleri göz önüne alınır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Operasyon kişinin burun delikleri arasındaki doku parçasının kesilmesi ve burun cildinin kaldırılması ile gerçekleştirilir. Cerrah burun cildi altında bulunan konka ve benzeri yapıları alarak solunum fonksiyonunu düzenler. Burun estetiği ameliyatı burun kemiği üzerinde bulunan eğrilikler giderilir. Tamponlar yerleştirilir ve cilt kapatılarak dikiş atılır. Burun şeklinin oluşması için üzerine bandaj sarılır.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Rinoplasti işlemine gerek duyulan durumları sıralarsak;

  • Travma ve kaza sonucunda burun bütünlüğünün bozulması
  • Konka ve kemik oluşumu gibi durumlar nedeni ile burun fonksiyonunun bozulması
  • Burun üzerinde kemer ve çökme gibi deformasyonların olması ile kişinin psikolojik olarak kendini rahatsız hissetmesi
  • Burun delikleri arasında orantı farkının olması ve burun deliklerinin normalden büyük olması
  • Burun şeklinin yüz hatlarına göre daha büyük olması

Sıraladığımız durumlar var ise rinoplati ameliyatı yapılabilir.

Burun Estetiği Kimlere Yapılabilir?

18 yaşını dolduran, kemik gelişimini tamamlamış herkes estetik yaptırabilir. Ayrıca anestezi alması için herhangi bir sağlık problemi olmayan herkes burun estetiği işlemi yaptırabilir. Genel vücut sağlığı yerinde olmaması, kanser hastaları, kontrol altında olmayan diyabeti olan ve enfeksiyon değerleri yüksek olan kişilere operasyon önerilmez. Burun estetiği birincil hastalığı olan kişilere ilk olarak bu hastalıkların tedavisi uygulanır.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var Mıdır?

Estetik operasyonlarda yaş sınırı genellikle 18-65 yaş aralığıdır. Rinoplasti işlemi için de bu yaş aralığı baz alınır. Ancak hayati risklerin bulunması ve kaza gibi beklenmeyen durumların gelişmesi nedeni ile operasyona hekimler karar vererek işlemi yapabilirler.

Burun Estetiği Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Kapalı ve açık olmak üzere iki farklı rinoplasti tekniği vardır. Burun estetiği ameliyatında kapalı rinoplasti uygulamasında hastanın burun deformasyonları azdır. Burun delikleri içerisinden girilir ve kamera yardımı ile burun içindeki sorunlar ekrana yansıtılarak müdahale edilir.

Açık rinoplasti işleminde burun delikleri arasındaki deri kesilir ve burun üstü cildi kaldırılır. Cerrahın çalışması için alan sağlanır. Kemik sorunları giderilir. Burnun yeni şekli verilir ve kapatılır. İyileşme süresi daha uzundur. Ancak başarı şansı daha yüksektir.

Burun Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni şeklinin oluşması için 1 yıl beklenmelidir. Bu süre zarfında burun travma ve baskılardan korunmalıdır. İşlem sonuçları kalıcıdır. Ömür boyu etkisi sürer.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

Ameliyat esnasında konan tamponlar 1 hafta sonra çıkartılır. Şişme ve morarmaların oluşması normaldir. İlk 2 gün soğuk uygulama yapılır. Sümkürme hareketi yapılmamalıdır. Antibiyotikler eksiksiz kullanılmalıdır.

Burun Estetiği İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Tam iyileşme için en az 2 ay geçmelidir. Burundaki ödemin geçmesi ve normal fonksiyonuna dönmesi için bu süre gereklidir. İki haftanın sonunda kişi günlük yaşantısına dönebilir.

Burun Estetiği Fiyatları 2022

Ameliyat için kullanılan teknik, hastanede yatış süresi, doktorun bu alandaki başarısı ve tercih edilme sıklığı ve hastanede yatış süresi ameliyat fiyatları üzerinde etkilidir. Burun estetiği işlemine karar verdiğiniz de mutlaka operasyon fiyatları hakkında detaylı bir araştırma yapılmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Estetik yaptırmayı düşünen kişilerin aklına takılan soruların cevapları için yazımızı okuyabilirsiniz.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Dolgu malzemesi kullanılarak uygulanan ameliyatsız işleme burun estetiği denir. Geçici bir işlemdir. Kalıcılık süresi ortalama 18 aydır.

Burun Estetiği İçin Doktor Nasıl Seçilmelidir?

Doktorun bu alandaki başarısı, daha önce yaptığı işlemlerin sonuçları ve operasyon sonrası hastalarda komplikasyon gelişme oranları dikkate alınmalıdır.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun ucunda bulunan düşüklük, kıkırdağın büyümesi ve normalden fazla kalkık olması gibi sorunların düzeltilmesi için uygulanan işleme burun ucu estetiği denir. Sadece kıkırdak yapıya müdahale edilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Hastanede Kalmak Gerekir Mİ?

Ameliyat süresi ortalama 2-4 saat arasında değişiklik gösterir. Bu süre doktorun tecrübesi, kullanılan operasyon tekniği ve burundaki deformasyonlara göre değişebilir. Burun estetiği operasyonunda ilk 24 saat hastane yatışı önerilir. Ancak burun ucu estetiği olan kişiler aynı gün taburcu edilebilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu? İyileşme Sürecinde Hastalar Neler Yaşar?

Son yıllarda kullanılan teknikler ve ağrı kesici ilaçlar sayesinde cerrahi operasyon sonrası ağrı oluşumu minimum seviyeye indirilmiştir. Burun estetiği sonrasında ağrı oluşumu minimum düzeydedir. Doktorun reçete ettiği ağrı kesicileri kullanarak iyileşme süresini konforlu bir şekilde geçirebilirsiniz.

Burun Ameliyatında Tampon Kullanmak Gerekli Midir?

Kemiğe müdahale edilen operasyonlar sonrasında kanama kontrolünü sağlamak ve şişmeleri önlemek için tampon kullanmak zorunludur. Sadece kıkırdağa müdahale edildiği durumlarda tampon kullanımı gerekli değildir.

Burun Ameliyatı Sonrası Hastalar Normal Yaşamlarına Ne Kadar Sürede Dönerler?

Hastaların operasyon sonrasında normal yaşama dönmeleri için 1 hafta yeterlidir. Bu sürenin sonunda tamponları ve burun üzerine yerleştirilen bandajları çıkartılır. İşe dönmek için 15 günlük bir süre tavsiye edilir. Ağır iş hayatı olmayan ve masa başında çalışan kişiler doktordan izin alarak daha erken sürede işe başlayabilirler.

Estetik Burun Ameliyatı Neden Zordur?

Kemiğe müdahale edildiği durumlarda ameliyat süresi uzun sürer. Operasyonun uzun sürmesi dokulara fazla müdahale edilmesine neden olur. Bu durumda ağrı ve ödem oluşma ihtimali artar. İşlem süresi ne kadar azalırsa zorluk derecesi o kadar azalır.

Çok Kötü Ameliyatlar Görüyorum, Ben de Mi Öyle Olacağım?

İnsanların burun şekli ve var olan deformasyonları birbirinden farklıdır. Bu nedenle her burun estetiği her hasta için özel olarak planlanır ve sonuçları farklı olur. Sizlerde gördüğünüz hastaları kendiniz ile kıyaslamadan işlem için doktora danışmalısınız.

Ameliyattan Sonra Nasıl Bir Burnum Olacağını Nasıl Görebilirim?

Doğal ve estetik görüntünün elde edilmesi için yüz hatları ile orantılı bir burun şekli oluşturulur. Ameliyat sonrasında orantılı, düzgün ve fonksiyonu tam bir burun şekli görebilirsiniz.

Komplikasyonlar ve Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?

Kanam, enfeksiyon ve burun şeklinde çökme komplikasyonları sık karşılaşılan durumlardır. Ancak hekimin tecrübesi ve kullanılan tekniğe göre komplikasyon riski minimum seviyeye indirilir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Sizi Neler Bekliyor?

Ameliyat öncesi hazırlık ile ameliyat sonrası memnun kalacağınız bir süreç sizi bekliyor. Tüm işlemler aşağıdaki gibidir.

Bu Ameliyatı Bir Plastik Cerrah Mı Yoksa Bir Kulak Burun Boğaz(KBB) Uzmanı Mı Yapmalı?

Kulak burun boğaz uzmanları ve plastik cerrahlar tarafından rinoplasti işlemi gerçekleştirilir. KBB uzmanları burun anatomisini çok iyi bildikleri için başarılı operasyonlar ortaya koyar ve işlem komplikasyonu gelişme oranı düşüktür.

Plastik cerrahi uzmanları kendi alanlarını belirler ve sadece bu alan üzerine çalışmalar yapar. Kimi uzman meme cerrahisi tercih ederken kimi uzman sadece burun operasyonlarını yapar. Burun üzerine ihtisasını yapan plastik cerrahlar tarafından yapılan işlemler de oldukça başarılıdır.

Kemikleri Kırıyor Musunuz?

Burun kemeri burun kemiğinin eğrilmesi durumlarında düzeltilir. İşlem sırasında burun kemiğinin kırılması söz konusu değildir. Burun estetiği ile kemik törpüleme işlemi yapılır. Bu sayede kemikte oluşan eğrilikler ve fazla kemik parçaları düzeltilir ve burna yeni şekli verilir.

Kıkırdakta oluşan deformasyonlar için kemiğe herhangi bir müdahalede bulunulmaz. İşlem öncesi cerrah tarafından yapılan fiziki muayenede doktorunuza danışarak işlem hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu Ameliyat Lokal Anestezi İle Yapılabilir Mi?

Lokal anestezi ile uygulanan işlemler vardır. Burun ucu estetiği için tercih edilebilir. Ancak kemikte meydana gelen sorunlar için operasyon yapılacak ise genel anestezi şarttır. Basit deformasyonlar için lokal uygulama yapılır.

Tampon Koymak Şart Mı?

Ameliyat bölgesinde işlem sonrası kan birikmesi ve burnun şişerek yeni şeklinin bozulması nedeni ile tampon koymak gerekir. Burun estetiği özelinde teknolojinin gelişmesi ve farklı tekniklerin kullanılması sayesinde tampon koyulmasına gerek kalmaz.

Tamponlar Çıkarken Çok Mu Acıyacak?

Önceki yıllarda kullanılan burun tamponları büyük ve sert bir yapıya sahiptir. Günümüzde burun şekli ile uyumlu, ortası delik ve silikon malzemeden oluşur. Yapısı sayesinde burun içine yapışma gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu sayede tampon alınırken oluşan ağrı düzeyi minimum seviyededir.

Rinoplastide Amaç Burnu Küçültmek ve Kemik Almak Mıdır?

Rinopolasti işleminin iki temel amacı vardır.  Birinci amaç burun deformasyonlarının giderilmesi ve insanlara hayallerinde ki burun şeklini vermektir. İkinci amacı ise burun fonksiyonunun düzenlenmesidir. Etkili ve yeterli oksijen alımı genel vücut sağlığını düzenler. Burun estetiği işlemi yapılırken genel uygulama burun küçültülmesi ve fazla kemikleşen yapıların alınması esasına dayanır.